Naprawa drzwi

„Zamknij drzwi!” „Nie mogę!” Często przyjmujemy drzwi za pewnik — dopóki coś nie pójdzie nie tak. Ten przewodnik dotyczący naprawy drzwi informuje, jak działają drzwi, co często idzie nie tak, jak rozpoznać problem z drzwiami oraz jakie części i narzędzia będą potrzebne do jego naprawy. Następnie podaje proste instrukcje krok po kroku, jak zdjąć drzwi, jak je strugać, jak serwisować przesuwne drzwi do szafy, jak naprawiać przesuwne szklane drzwi i jak uszczelnić drzwi. W razie potrzeby zobacz naprawę okuć drzwiowych. Naprawa drzwi wewnętrznych, naprawa drzwi zewnętrznych, naprawa drzwi burzowych i naprawa drzwi ekranowych są podobne.

 

Jak działają drzwi?

Drzwi to ruchoma bariera, która umożliwia wejście lub wyjście do określonej przestrzeni. Niektóre drzwi wahają się na zawiasach, podczas gdy inne przesuwają się po szynach. Drzwi zewnętrzne są zwykle wykonane z litego drewna, podczas gdy wiele drzwi wewnętrznych ma puste rdzenie. Drzwi przeciwpożarowe są często wykonane z metalu lub pokryte metalem. Niektóre drzwi są wykonane ze szkła z metalową ramą, a nie z drewna. Inne wykonane są z winylu lub nawet włókna szklanego. Jednak wszystkie działają i są naprawiane w przybliżeniu w ten sam sposób.

 

Drzwi obejmują same drzwi, jak również ościeża (ramę otaczającą) oraz ościeżnicę lub wykończenie. Drzwi są również wyposażone w zamki, zatrzaski, gałki i zawiasy opisane w Przewodniku naprawy okuć drzwiowych.

 

 

Co może się nie udać z drzwiami?

Najczęstszym problemem z drzwiami jest to, że się sklejają lub zacinają. Drzwi mogą nie zamykać się prawidłowo. Może grzechotać. Drzwi przesuwne mogą się zaciąć lub nie przesuwać się płynnie. Drzwi zewnętrzne mogą przepuszczać przeciąg z zewnątrz.

 

Ostrożnie!

Przed wyjęciem drzwi z zawiasów upewnij się, że masz bezpieczne i solidne miejsce, aby je oprzeć. Drzwi mogą być ciężkie, a jeśli spadną, mogą kogoś lub coś zranić.

drzwi zewnętrzne Gerda Star

Jak rozpoznać problem z drzwiami?

Jeśli drzwi się zakleszczą lub zakleszczą, usuń nadmiar drewna lub innego materiału za pomocą struga (patrz poniżej). W wilgotnym klimacie drewno może rozszerzać się i sprawiać, że drzwi przyklejają się do ościeżnicy. Kontrola wilgotności może rozwiązać problem.

Jeśli przesuwane drzwi szafy z górnym zawiasem nie działają płynnie, wyreguluj je i nasmaruj (patrz poniżej).

Jeśli przesuwne szklane drzwi zewnętrzne nie ślizgają się, wyczyść i nasmaruj prowadnice (patrz poniżej).

Jeśli drzwi zewnętrzne przepuszczają przeciąg, dodaj uszczelnienie (patrz poniżej).

Porada dotycząca naprawy

Podczas odkurzania domu użyj ssawki szczelinowej, aby usunąć brud i zanieczyszczenia z prowadnicy dowolnych drzwi przesuwnych. Od czasu do czasu używaj szczotki lub miotły, aby poluzować zaschnięty brud, który może zakleszczać drzwi przesuwne i powodować większe problemy.

Czego potrzebuję do naprawy drzwi?

Sklepy ze sprzętem i centra majsterkowania są pełne części zamiennych, materiałów i narzędzi do mocowania drzwi. Narzędzia, których będziesz potrzebować, obejmują:

 • Wkrętaki
 • Młotek
 • Łom
 • Piła
 • Nóż uniwersalny
 • Szydło
 • Zestaw do paznokci
 • Samolot do drewna
 • Kit do drewna
 • Taśma miernicza
 • Uszczelnienie

 

Jakie są kroki do naprawy drzwi?

Usuń drzwi:

 1. Otwórz drzwi, aby odsłonić zawiasy drzwi.
 2. Uderz szpilkę najniższego zawiasu za pomocą zestawu gwoździ (lub starego płaskiego śrubokręta) i młotka.
 3. Pociągnij sworzeń zawiasu do góry, aż jego górna połowa zostanie odsłonięta. Powtórz dla jednego lub dwóch pozostałych zawiasów, przesuwając się od dołu drzwi do góry.
 4. Umieść kawałek drewna pod środkiem drzwi, aby utrzymać ciężar, a następnie wyciągnij każdy z kołków z zawiasów, od dołu drzwi do góry.
 5. Usuń drzwi i umieść je w bezpiecznym miejscu.

Zlicuj drzwi:

 1. Przy zawieszonych drzwiach zaznacz miejsce, w którym należy usunąć materiał z drzwi.
 2. W razie potrzeby zdejmij drzwi (patrz powyżej), aby uzyskać łatwy dostęp do obszaru wymagającego strugania.
 3. Wyreguluj ostrze samolotu, aby usunąć małe przyrosty materiału.
 4. Użyj samolotu, aby usunąć materiał, aby krawędź nie zaczepiła się o ościeżnicę, gdy drzwi są zamknięte.

 

Serwis drzwi szafy przesuwnej:

 1. Odchyl drzwi na zewnątrz i do góry, aby zdjąć je z toru.
 2. Jeśli tor jest uszkodzony, wyjmij go i wymień przed kontynuowaniem.
 3. Sprawdź rolki, gąsienice i szczeliny pod kątem ewidentnie luźnych lub uszkodzonych elementów. Wymień i wyreguluj w razie potrzeby.
 4. Jeśli drzwi nie są wypoziomowane, wyreguluj czopy na górze i na dole drzwi.
 5. Jeśli nad drzwiami jest szczelina, sprawdź regulowane wsporniki rolek i wyreguluj je w razie potrzeby.

 

Napraw przesuwane szklane drzwi:

 1. Podnieś panel i zdejmij go z ramy drzwi, aby zdjąć panel.
 2. Sprawdź koła i wymień je, jeśli są zużyte lub uszkodzone.
 3. Wyczyść tor i napraw wszelkie uszkodzone prowadnice toru przed kontynuowaniem.
 4. Znajdź i przetestuj śruby regulacyjne na obu końcach panelu, aby upewnić się, że są czyste i działają prawidłowo.
 5. Wymień drzwi w ościeżnicy i na torze. W razie potrzeby użyj śrub regulacyjnych, aby wyregulować wysokość drzwi.

Uszczelka drzwi:

Kup zestaw do uszczelniania drzwi lub zmierz drzwi i zanieś wymiary do sklepu z narzędziami po materiały.

Zamontuj uszczelkę na zawiasie, górnej i zapadkowej stronie otworu drzwiowego, w tej kolejności (chyba że producent uszczelek zaleci inaczej). Uszczelkę montuje się przybijając ją małymi ćwiekami, ustawiając ją tak, aby ściśliwa powierzchnia była skierowana w stronę obwodu drzwi. Zamknięcie drzwi spowoduje ściśnięcie taśmy uszczelniającej, aby zmniejszyć przecieki powietrza.

Zainstaluj gzyms na wewnętrznej stronie dolnej części drzwi. W razie potrzeby użyj piły do ​​metalu lub noża uniwersalnego, aby przyciąć jednostkę na odpowiednią długość. Zaznacz i wywierć otwory na śruby.

 

Podsumowanie.

Konserwacja drzwi wewnętrznych i wewnętrznych gwarantuje ich dłuższą żywotność i lepszy wygląd estetyczny, często na długie lata. Dlatego warto zadbać o swoje drzwi.